>>TOPRAĞIN DOĞAL GÜCÜNÜ (VERMİKOMPOST) TEKNOLOJİ İLE SİZLERE SUNUYORUZ...SAĞLIKLI TOPLUM İÇİN ORGANİK ÜRETİM... <<Tahıl Sonuçları

2001-2005 yıllarında  tahıl üzerinde “Ferbanat L” uygulaması yapılmıştır.

“Ferbanat L” gübrenin uygulama şekli  “Tohumların çözeltiye daldırılması + sonbaharda ilk çalıların spreylenmesi + bahar aylarında başak oluşumu döneminde spreylenmesi” şemasına uygun yapılması tavsiye edilmektedir.

Tohumların daldırma prosedürü ilaçlama işlemi ile beraber yapılması tavsiye edilmektedir (daldırma işleminde tavsiye edilen gübre miktarı 1 ton tohuma 0.5-1 litre gübredir. Daldırmadan önce gübre su ile karıştırılarak çözelti elde edilir.)

Son bahar döneminde spreyleme çalıların oluşumu döneminde yapılır ve hektar başına   1-2 litre gübre kullanılır. Uygulamadan önce gübre su ile karıştırılarak çözelti elde edilmektedir  (burada gübrenin su ile çözelti oranları 1(gübre):250(su)-350(su)dir).

Bahar aylarında spreyleme başakların oluşum döneminde yapılır ve hektar başına 2-3 litre gübre kullanılır. Uygulamadan önce gübre su ile karıştırılarak çözelti elde edilmektedir (burada gübrenin su ile çözelti oranları 1(gübre):250(su)-350(su)dir).

Tohumların gübre çözeltisine daldırılması tohumlarda büyüme gücünü ve kök sisteminde çürümeyi engellemektedir.

İlk 3-4’cü yaprak oluşumu dönemindeki yapılan spreyleme bitkilerde genel ağırlığı, yaprak alanlarını ve köklerin iyi gelişimini sağlamıştır.

Tomurcukların oluşumu ve çiçekleme döneminde yapılan spreyleme ise yüksek ve sağlıklı mahsulün elde edilmesinde önemli olduğunu göstermiştir.

Gübrenin uygulama sonucu çiçeklerde ve meyvelerde sayı bakımından %25-45 kadar artış elde edilmiştir.

Son bahar döneminde spreyleme bitkilerde güçlü kök sisteminin oluşumunu sağlamaktadır. Gübrenin uygulaması kar örtüsü bulunmayan bölgelerde ve düşük derecelerden bitkilerin kötü etkilenmemesini sağlamaktadır.  

Bahar döneminde spreyleme sonucu yaprak ve başakların boyutlarında, taneciklerin sayısında artış gözlenmiştir. Uygulama sonucu fotosentez süreci güçlenmiştir ve neticede tahıl taneciklerinin ağırlığı artmıştır.

Değişik tahıl türlerinin mahsul miktarlarında %20-43.7 kadar artış gözlenmiş ve  aynı zamanda mineral gübrelerde, pestisitlerde  kullanım ihtiyacı 2 kat azalmıştır.

“İŞTE FERBANAT L” DENEME SONUÇLARI

“FERBANAT L” Salatalık üzerinde  yapılan uygulamalardan elde edilmiş sonuçları...

“FERBANAT L” Domates üzerinde  yapılan uygulamalardan elde edilmiş sonuçları...

“FERBANAT L” Tahıl üzerinde  yapılan uygulamalardan elde edilmiş sonuçları...

“FERBANAT L” Üzüm üzerinde yapılan  uygulamalardan elde edilmiş sonuçları...

“FERBANAT L” Patates ve Lahana üzerinde yapılan uygulamalardan elde edilmiş sonuçları...

“FERBANAT L” Havuç üzerinde yapılan uygulamalardan elde edilmiş sonuçları...

“FERBANAT L” Çilek  üzerinde  yapılan uygulamalardan elde edilmiş sonuçları...

“FERBANAT L” Ot üzerinde yapılan   uygulamalardan elde edilmiş sonuçları...

 
Telif Hakki 2008 ©